Rodzaje parapetów


Decydując się na wybór parapetu trzeba być świadomym tego jakie są jego rodzaje i jakie walory są im przypisywane. Po pierwsze chodzi bowiem o to, aby wybrać taki gatunek parapetu, który będzie nie tylko wystarczająco wytrzymały ale także dobry pod względem jakości oraz niezwykle istotny z punktu widzenia chociażby estetyki. Obecnie najbardziej popularnymi typami parapetów są między innymi parapety drewniane oraz laminowe i spiekane. 

W przypadku pierwszego typu, to jest parapetów drewnianych warto stwierdzić, iż są one wykonywane w zdecydowanej większości przypadków z drewna na przykład dębowego, bukowego czy też nierzadko sosnowego. Poszczególne materiały, z których ostatecznie powstaje parapet powinny zostać klejone i montowane w sposób warstwowy. I takie rozwiązanie jest konieczne zwłaszcza dlatego, że w przeciwnym razie parapety będą niekształcone. To jest natomiast możliwe za sprawą dużej wilgoci oraz ulatniającego się z kaloryferów ciepła. 

Jeżeli parapet zostanie wykończony, wówczas jest on pokrywany specjalnym lakierem. Substancja ta nie posiada żadnej barwy i ma wyłącznie stanowić uzupełnienie wyglądu parapetu. 
Parapety laminowe natomiast są tworzone z tak zwanych płyt drewnopochodnych. Na nie naklejany jest zaś laminat, który następnie podlega również procesowi spieczenia. Wówczas parapet taki nie jest podatny na żadnego typu uszkodzenia, otarcia czy też pęknięcia i zarysowania.