Północ czy południe? Jak najlepiej umieścić okna w domu?


Odpowiednie rozmieszczenie okien w domu ma ogromne znaczenie. Każde pomieszczenie w zależności od przeznaczenia wymaga bowiem innego doświetlenia światłem naturalnym. Jak dobrze rozmieścić okna?

Okna po stronie południowej
Po stornie południowej warto umieszczać okna salonu lub gabinetu. Są to bowiem wnętrza, w których przebywa się za dnia bardzo często, dobrze więc, jeżeli będą odpowiednio doświetlone przez dłuższą część dnia. Poza tym, w salonie odpoczywamy, a w gabinecie pracujemy - dobrze więc, jeżeli pomieszczenia te będą rozjaśnione i jak najbardziej naturalne. Okna tych wnętrz można ewentualnie umieścić po stronie zachodniej, będzie to również bardzo dobre rozwiązanie.

Od południa można też montować okna w sypialni. Chociaż tutaj często stosuje się też stronę wschodnią – wtedy z rana słońce zapewnia przyjemną pobudkę. W ciągu dnia w sypialni nie przebywa się już tak często, dlatego strona południowa dla montażu okien nie jest tu jakoś szczególnie wymagana. Nieco inaczej jednak będzie z sypialnią dla dziecka. Tutaj już południe jest jak najbardziej wskazane, ponieważ małe dziecko będzie w sypialni spędzać więcej czasu.

Północ
Z kolei po stronie północnej można z powodzeniem zamontować okna w kuchni. Jest to pomieszczenie najcieplejsze w każdym domu, dlatego nie jest tutaj konieczne całodniowe doświetlanie go naturalnymi promieniami światła, które dodatkowo również ogrzewają wnętrze. Innym rozwiązaniem do kuchni jest też montaż okien od strony wschodniej.

Od północy dobrze jest też montować okna w przedsionku i holu. Są to najczęściej niewielkie pomieszczenia, gdzie nie potrzebne jest mocne naświetlenie w ciągu całego dnia. Również w pomieszczeniach gospodarczych można montować okna od północnej strony.

Zadbaj o jakość okien
Niezależnie jednak od tego, po której stronie montujemy okna, należy pamiętać o tym, aby wybrać konstrukcje solidne i nowoczesne – najlepiej energooszczędne, które zatrzymają w budynku ciepłe powietrze. Idealnym rozwiązaniem będą okna z oferty Grupy Solo. Duży wybór profili okiennych pozwala optymalnie dopasować okna do potrzeb użytkowników. Solo oferuje takie profile jak okna łukowe De Lux, 3D Exclusive, Bluevolution, Del Sol. Są to najwyższej jakości okna PCV, które sprawdzą się w każdym budynku.