Okna i współczynnik przenikania ciepła U


Współczynnik przenikania ciepła U ma decydujące znaczenie w kwestii izolacyjności termicznej okien. Jednak należy pamiętać, że ważny jest współczynnik całego okna, nie zaś tylko ramy lub szyby.

Współczynnik przenikania ciepła U to parametr bardzo ważny, na którego powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy zakupie okien. Tylko współczynnik na odpowiednim poziomie zagwarantuje nam, że okna będą odpowiednio „trzymać” ciepło w pomieszczeniu. Decydujące znaczenie w kwestii izolacyjności okien ma oczywiście współczynnik U dla całego okna – nie zaś dla samej szyby, albo ramy. Ważny jest też odpowiedni montaż. Nawet ten najlepszy wskaźnik U nie zagwarantuje optymalnej izolacyjności termicznej, jeżeli okno będzie źle zamontowane.


Współczynnik okna U to wypadkowa współczynnika U ramy oraz współczynnika U szyby. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasze okna miały ten współczynnik na pożądanym poziomie decydujmy się na asortyment od znanych i renomowanych marek. Świetnym wyborem będą tutaj chociażby energooszczędne profile okienne Grupy Solo. Są tutaj dostępne różne profile okienne, spośród których bez problemu dobrać można te o najlepszym współczynniku U. Okna Solo to konstrukcje najwyższej jakości, które perfekcyjnie sprawdzają się w codziennym użytkowaniu przez wiele lat.

O czym jeszcze warto pamiętać? Współczynnik U obliczany i podawany jest tylko dla okna, które montowane jest pionowo w ścianie budynku. Tak więc na przykład w przypadku okien montowanych pod kątem – jak te dachowe, które montuje się pod kątem około 45 stopni, współczynnik U może być nieco gorszy. Może to być różnica nawet do 40 procent. Trzeba więc to również brać pod uwagę montując inne niż te standardowe okna.

Niemniej jednak, wybierając okna zawsze sprawdzajmy współczynnik dla całego okna, wybierajmy okna od sprawdzonych producentów oraz zadbajmy też o prawidłowy montaż. Pamiętając o tych trzech zasadach nasze okna zagwarantują nam optymalną izolacyjność termiczną.